materiały ścierne
materiały spawalnicze
urządzenia spawalnicze

Produkty chemiczne wykorzystywane są w niemal każdej dziedzinie działalności, także w procesach produkcji i usługach. Płyny, pasty i inne preparaty o specyficznych właściwościach pomagają w utrzymaniu czystości, konserwacji, polerowaniu czy usuwaniu rdzy. Chemia techniczna znajduje też zastosowanie w spawalnictwie.

Spawalnictwo to dziedzina wymagająca nie tylko predyspozycji i umiejętności operatora, ale też odpowiedniego wyposażenia. Wśród potentatów można znaleźć wiele firm, które specjalizują się w produkcji aparatów spawalniczych, chemii lub materiałów i akcesoriów. Jedną z bardziej znanych marek jest Oerlikon.

elektrody

Spawanie łukowe to metoda łączenia metali. Polega ona na stopieniu materiału, który podczas zastygania tworzy spaw. Jakość spawu zależy od czystości upłynnionego metalu, dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Jej rolę pełnią gazy techniczne.

akcesoria spawalnicze

 

Elektroda jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w procesie spawania. Zależnie od stosowanej metody i oprzyrządowania, ma ona nieco inną budowę i właściwości fizyczne. Jedną ze specyficznych odmian tych produktów są elektrody otulone, przeznaczone do spawania metodą MMA.

 

akcesoria spawalnicze

 

Spawanie to czynność, której celem jest połączenie dwóch kawałków materiału. Do wykonania tego zadania stosuje się kilka różnych metod. Największa grupa technik to technologie oparte na wytworzeniu tzw. łuku elektrycznego. Do najstarszych z nich zalicza się spawanie elektrodą otuloną MMA.

 

Zastosowanie metody cięcia plazmą wymaga przede wszystkim odpowiedniego wyposażenia. Typowe stanowisko składa się z: przecinarki plazmowej, szeregu akcesoriów, źródła gazów – plazmowego i osłonowego, a niekiedy także układu chłodzenia uchwytu. Najważniejszym elementem zestawu jest przecinarka.

Najważniejsze parametry przecinarek plazmowych

Nie wszystkie przecinarki plazmowe są takie same. Wręcz przeciwnie – są zróżnicowane pod względem mocy i możliwości. Dobór modelu odpowiedniego do wykonywanej pracy wymaga przede wszystkim znajomości podstawowych parametrów, które mogą być istotne podczas zakupu lub wypożyczania. Co decyduje o możliwościach przecinarki?

  • Amperaż, czyli maksymalny prąd cięcia – ten parametr stanowi wyznacznik mocy urządzenia, decyduje o grubości możliwego do przecięcia materiału oraz prędkości przecinania.
  • Cykl pracy – to parametr, który określa procentowy udział czasu pracy i czasu odpoczynku urządzenia w 10-minutowym odcinku. Przerwy niezbędne są dla studzenia przecinarki, która samoczynnie wyłącza się po osiągnięciu progu temperaturowego.
  • Maksymalna grubość cięcia – odnosi się do cięcia jakościowego, zapewniającego wysoki standard powierzchni oraz do ciecia rozdzielającego, bez zwracania uwagi na jakość.
  • Rodzaj chłodzenia uchwytu – za pomocą zamkniętego obiegu cieczy lub sprężonego powietrza.
  • Parametry gazu plazmowego – określające dopuszczalne stężenie sprężonego powietrza.

Jak wybrać odpowiednią przecinarkę plazmową?

Przecinarka plazmowa powinna być dostosowana do charakteru pracy, jaki ma wykonywać. Przed wyborem należy określić:

  • rodzaj materiału, który będzie przecinany,
  • jego grubość,
  • szacunkową intensywność eksploatacji.

Standardowe parametry grubości cięcia jakościowego i rozdzielającego podawane są dla niektórych materiałów. W przypadku stali węglowej i aluminium wartości są zbliżone, natomiast stal stopowa ma o 30% wyższe wymagania. Oznacza to, że podaną na tabliczce znamionowej grubość trzeba obniżyć o około 1/3 wartości.

Kolejnym ważnym parametrem jest cykl pracy. Przecinarka pracująca w cyklu 25-35% nadaje się do pracy półprofesjonalnej. Przy dużych wymaganiach i zakładanej intensywnej eksploatacji konieczne jest postawienie na urządzenia o cyklu 60-100%. Im wyższa ta wartość, tym wolniej przecinarka się przegrzewa.

strony internetowe interclick.pl