materiały ścierne
materiały spawalnicze
urządzenia spawalnicze

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani spawalnictwem i chcą wiedzieć więcej na temat metod spawania, materiałów ściernych dostępnych na rynku, urządzeń spawalniczych i nowości w tej branży, zachęcamy do śledzenia naszego bloga. Poniżej znajdą Państwo interesujące artykuły oraz ciekawostki dotyczące nie tylko spawania, ale również elektronarzędzi, materiałów i osprzętu. 

spawanie

Spawanie umożliwia łączenie oraz cięcie metali, takich jak stal, aluminium czy stopy metali nierdzewnych. W warsztatach produkcyjnych, usługowych, a nawet takich należących do majsterkowiczów powinna znajdować się spawarka odpowiednio dobrana do swojego przeznaczenia, możliwości technicznych i umiejętności operatora. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów spawarek, które mogą różnić się, chociażby sposobem zasilania czy funkcjonalnością.

spawanie

Praca spawacza związana jest z wykorzystywaniem niebezpiecznych sprzętów, przy których brak odpowiedniej odzieży i butów roboczych może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pracownika. W przepisach nie ma konkretnego stwierdzenia, w jaką odzież ochronną powinien zostać wyposażony pracownik, a więc o jej rodzaju decyduje zakład pracy. Wybór powinien zostać oparty na podstawie rodzaju wykonywanych prac, zagrożeniach w pracy, warunkach i środowisku pracy oraz innych wymaganiach, zgodnych ze szczegółowymi przepisami bezpieczeństwa firmy.

spoina po spawaniu

Połączenia stworzone przy pomocy spawania mogą z czasem ulec subtelnym uszkodzeniom, niewidocznym na pierwszym rzut oka, ale mogącym ostatecznie doprowadzić do zniszczenia konstrukcji. Również świeżo stworzone spoiny mogą okazać się niedokładne lub nietrwałe, choć na pozór wyglądają solidnie. Nawet najbardziej doświadczeni specjaliści oraz urządzenia spawalnicze najwyższej klasy nie są w stanie zagwarantować stuprocentowej skuteczności – okazjonalne problemy po prostu się zdarzają. Dlatego bardzo ważne są rzetelne oględziny każdej wykonanej spoiny.

Spawarka należy do urządzeń, których nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie. Jej przydatność w naprawie oraz modyfikacji wszelkich metalowych narzędzi i innych przedmiotów jest ciężka do przecenienia i ciężko sobie wyobrazić, żeby nie okazała się prędzej czy później potrzebna. Korzystają z niej bardzo często zarówno profesjonaliści, jak i okazjonalni majsterkowicze. Urządzenia spawalnicze występują w wielu rodzajach, różniących się nieco zastosowaniem. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom równych typów spawarek, aby wybrać taki, który doskonale sprawdzi się w warsztacie.

spawanie

Spawanie w osłonie gazów obojętnych odbywa się w ramach spawania łukowego. Do gazów osłonowych zaliczamy argon (Ar) oraz dwutlenek węgla (CO2). Ich celem jest ochrona miejsca spawania przed czynnikami atmosferycznymi, a konkretniej gazami, takimi jak: tlen, azot i para wodna. Wpływają też na lepszą stabilność procesu spawania i szybkość realizowanych prac. Zapewniają głębszy przetop, ograniczając przy tym zakres rozprysku.

W tym wpisie wyjaśnimy, kiedy wybrać argon do spawania, a w jakich przypadkach lepiej sprawdzi się dwutlenek węgla. Przedstawimy też specyfikę spawania z zastosowaniem tych gazów osłonowych oraz dodatkowe materiały spawalnicze, jakie mogą być przydatne w poszczególnych przypadkach.

Stosowanie elektronarzędzi w pracach warsztatowych

Wykonanie większości prac warsztatowych wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Choć wciąż w wielu przypadkach niezbędne są różnego rodzaju narzędzia ręczne, to większość zadań wykonuje się przy użyciu sprzętu zmechanizowanego. Daje to znacznie szerszy zakres możliwości obróbki i zwiększa jej tempo. Odpowiednie elektronarzędzia są dziś niezbędnym wyposażeniem każdego warsztatu mechanicznego, ślusarskiego lub stolarskiego, a sprzęt tego rodzaju przydaje się przy pracach remontowych, serwisowaniu i montażu rozmaitych wyrobów, maszyn, urządzeń, elementów wyposażenia czy przedmiotów codziennego użytku. Przyjrzyjmy się uważniej stosowaniu elektronarzędzi i zobaczmy, jakie ich rodzaje są najbardziej przydatne w praktyce.

strony internetowe interclick.pl